MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtöljer 5806037
*
nr 580 6037
Fåtöljer
ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, rödbrunlackerat stålrör, armstöd av svartlackerat trä, märkt på mede nertill med etikett: ”AKTIEBOLAGET A.W. NILSSONS FABRIKER. MALMÖ 576”
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:22:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 10:23:29
1
Vinnande bud
27/4 14:34:49
2
1.000 kr
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fåtöljer karmstol karmstolar malmö 576” nilssons fabriker stol stolar
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:10
-
6116 Fåtöljer
2 st, röd velourklädsel. Djup: 75 cm. Höjd: 75 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:17
-
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59
*
Fåtöljer
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6037
Fåtöljer
ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, rödbrunlackerat stålrör, armstöd av svartlackerat trä, märkt på mede nertill med etikett: ”AKTIEBOLAGET A.W. NILSSONS FABRIKER. MALMÖ 576”
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 10:23:29 | 1 | Vinnande bud |
27/4 14:34:49 | 2 | 1.000 kr |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fåtöljer karmstol karmstolar malmö 576” nilssons fabriker stol stolar
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:10 -
6116 Fåtöljer
2 st, röd velourklädsel. Djup: 75 cm. Höjd: 75 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:17 -
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59